Суд виправдав прикордонника за СЗЧ

08.11.2024

👩🏻‍⚖️🛡️🇺🇦 Питання про наявність поважних причин нез'явлення вирішується в кожному конкретному випадку виходячи із обставин справи.

Тобто, незявлення вчасно на службу полягає в тому, що військовослужбовець у законному порядку залишив розташування частини або місце служби та не повертається в зазначений час для подальшого несення військової служби, а саме: не повертається із звільнення з частини, відрядження, відпуски або з лікування без поважних причин до частини або на службу в установлений строк, а початком нез`явлення вчасно без поважних причин на службу для всіх категорій військовослужбовців вважається закінчення встановленої тривалості правомірного перебування поза службою.
У зв'язку з тим, що сторона обвинувачення не довела вини обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 407 КК України, суд його виправдав.
Вирок від 01.04.2024 року, ухвалений у справі №744/412/23

Посилання на наш Телеграм ↓↓↓

🇺🇦⚖️ЕЮД - Fiat justitia, et pereat mundus


Справа №744/412/23

Провадження №1-кп/751/51/24

В и р о к

І м е н е м У к р а ї н и

01 квітня 2024 року місто Чернігів

Новозаводський районний суд міста Чернігова

в складі:

головуючого судді ОСОБА_1

з участю секретаря ОСОБА_2

номер кримінального провадження 62022100150000066, внесеного 12.05.2022 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань, про обвинувачення:

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Гармащина, Ніжинського району, Чернігівської області, громадянина України, освіта повна загальна середня, одруженого, має на утриманні малолітню дитину, 2020 року народження, місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України,

за участю :

прокурора ОСОБА_4

обвинуваченого ОСОБА_3 та його захисника ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні зазначене кримінальне провадження,

в с т а н о в и в :

Стороною обвинувачення ОСОБА_3 пред`явлене обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, а саме: нез`явлення вчасно на службу без поважних причин військовослужбовцем (крім строкової служби), в умовах воєнного стану.

Обвинувачення, яке сформульовано в обвинувальному акті та підтримане прокурором під час судового розгляду є таким.

Відповідно ст. 1 Закону України «Про правовий режим військового стану», та ст. І Закону України «Про оборону України» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

24.02.2022 Президентом України, у зв`язку з повномасштабним наступом військ російської федерації на України видано Указ «Про введення воєнного стану» № 64/2022, затверджений Законом України № 2102-ІХ від 24.02.2022, у зв`язку з чим з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 на всій території України почав діяти воєнний стан.

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №470-ОС від 02.09.2021 штаб-сержанта ОСОБА_3 призначено на посаду інспектора 2 категорії - інструктора кінологічної групи відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип В) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Під час проходження військової служби штаб-сержант ОСОБА_3 відповідно до положень Військової присяги та вимог ст. ст. 11, 16, 127, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. ст. 1, 3, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, повинен свято і непорушно додержуватися Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, повинен свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, беззастережно виконувати накази командирів, знати та виконувати свої обов`язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України, виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни, виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, бути зразком високої культури, скромності й витримки, берегти військову честь, захищати свою й поважати гідність інших людей, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.

28.02.2022 за наказом начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковника ОСОБА_6 , штаб-сержанта ОСОБА_3 переведено у тимчасове підпорядкування начальника відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (тип А) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_2 капітана ОСОБА_7 .

Наказом начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковника ОСОБА_6 визначено, що особовий склад відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_5 » в тому числі штаб-сержант ОСОБА_3 21.03.2022 о 07 год. 00 хв. повинні прибути у визначене місце служби, а саме на ділянку місцевості, що знаходиться поблизу будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 .

У свою чергу, військовослужбовець військової служби за контрактом відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип В) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_2 штаб-сержант ОСОБА_3 грубо порушуючи встановлений порядок проходження військової служби, 21.03.2022 о 07 год. 00 хв. в порушення вимог ст. ст. 17, 65 Конституції України, п. п. 1, 2 ст. 1, п. 4 ст. 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу»,, ст. ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. ст. 1, 3, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, достовірно знаючи, що він є військовослужбовцем і повинен проходити військову службу у НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ), діючи з прямим умислом, з особистих мотивів, з метою тимчасового ухилення від військової служби, в умовах воєнного стану, незаконно припинив виконувати свій конституційний обов`язок по захисту Вітчизни, незалежності, територіальної цілісності України та не з`явився вчасно без поважних причин на службу до місця служби, визначеного на ділянці місцевості що знаходиться поблизу будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 .

03.04.2022 штаб-сержант ОСОБА_3 самостійно прибув до відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип В) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип Б) НОМЕР_1 ; прикордонного ІНФОРМАЦІЯ_6 , що тимчасово розташовувалося за адресою: АДРЕСА_4 , та приступив до виконання обов`язків військової служби.

Так, військовослужбовець військової служби за контрактом інспектор 2 категорії - інструктор кінологічної групи відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип В) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип ІНФОРМАЦІЯ_2 штаб-сержант ОСОБА_3 внаслідок нез`явлення вчасно без поважних причин на службу до місця служби, визначеного на ділянці місцевості, що знаходиться поблизу будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , обов`язки військової служби з 07.00 год. 21.03.2022 до 02.04.2022 не виконував, будь-яких заходів для повернення на службу та продовження несення відповідних обов`язків у зазначений період часу не вживав, а займався особистими справами, не пов`язаними з проходженням військової служби.

У судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_3 свою вину у висунутому йому обвинуваченні у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України не визнав. Показав, що 24.02.2022 року він перебував у відрядженні на ділянці відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_7 », де перебувало приблизно 50 чоловік, з яких 5 інспекторів від прикордонних відділів, решта з прикордонного загону м. Чернігова. Коли розпочався обстріл, їм повідомили, що будуть виїжджати до м. Чернігова, дали вказівку зібрати речі та йти на виїзд, сказали по дорозі підберуть. Він із ОСОБА_8 та ще двома військовослужбовцями вирушили на автодорогу. Але, службові автомобілі, які проїжджали, не зупинялись. Броньована машина « ОСОБА_9 » зупинилась, сказали що немає місця та поїхали. Вони почали рухатись пішки в напрямку с. Хоробичі, куди поїхали службові автомобілі. Пройшли декілька кілометрів, їх наздогнали цивільні автомобілі, які зупинились. У перший автомобіль взяли його та ОСОБА_10 , у другий двох інших військовослужбовців, що були з ними. Доїхали до с. Хоробичі, по дорозі їх зупинили люди, повідомили що ворожа техніка і попереду, і позаду. Він із ОСОБА_8 зайшли до людей у селі, вдягли верхню цивільну одежу. Після того, як ворожа техніка трохи пройшла, вони знайшли будинок, де залишились на два дні. Вдалось поспілкуватись із начальником кінологічної служби, ОСОБА_11 , який порекомендував залишити собак у селі, залишити зброю та рухатись у напрямку м. Семенівка, тому що до м. Чернігова не було можливості добратись. Зброю замотали в пакети, і закопали у людей на городі, ОСОБА_12 закопав і документи, він мав лише військовий квиток, вирішив взяти із собою. ОСОБА_12 зв`язався із знайомими які служили, розпитав як добратись до м. Городні, у них переночували, потім пішли в сторону м. Семенівка. Дійшли до м. Сновськ, потім на автомобілі їх довезли до м. Корюківка. Був вечір, вони переночували у когось із близьких ОСОБА_13 , потім пішли до м. Семенівка. Йшли обхідними дорогами, бо по дорозі були військовослужбовці РФ, потім їх підібрали цивільні на автомобілі, доїхали до м. Семенівка. Він переночував у ОСОБА_13 , та вирішив йти у с. Леонівку, де служив, та де проживала його сім`я. Звідти зв`язувався із ОСОБА_8 , із прикордонниками із відділення прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». Разом із тестем пішов на заставу « ОСОБА_14 », забрали квадроцикл, щоб не дістався ворогу, заховали у сусідньому дворі. Після спілкування із прикордонником на ім`я ОСОБА_15 , який відповідав за зв`язок, спалили карточки із позивними, паролі, документи які залишались. Від ОСОБА_13 дізнався, що у м. Семенівка залишились прикордонники із впс «Миколаївка». Потім зателефонував ОСОБА_12 , сказав щоб збирав речі, їм зателефонують коли будуть евакуюватись із м. Семенівка. Проте що вони виїхали, дізнався ввечері у той самий день. Йому зателефонував ОСОБА_16 запитав чому не виїхав, він повідомив, що буде старатись добратись до м. Чернігова своїми силами. Через деякий час виявилась можливість придбати бензин, він своїм транспортом доїхав до смт. Березна. Оскільки був зруйнований міст, залишив автомобіль у смт. Березна, біля лікарні, волонтери підвезли до річки, де на човні переправили на другий берег. Разом із ще одним чоловіком добрались до найближчої траси, зупинили попутну машину, яка довезла до якогось села, звідти пішки добрались до пішохідного моста у м. Чернігові. Звідти ОСОБА_17 , та ще два прикордонники забрали його на автомобілі та довезли до місця служби. Наступного дня його викликав начальник впс «Семенівка» ОСОБА_6 , він пояснював чому не виконав вказівку. Далі він продовжив службу, до травня 2022 року. Як війська РФ відступили вони повернулись у м. Семенівку. Потім поїхали по зброю, забрав свою зброю, ОСОБА_13 , та його документи. Пізніше на своєму власному автомобілі забрав собаку. Коли їхав у м. Чернігів служити, собаку відвіз у с. Леонівку, передав його перед тим, як знищили його будинок, у червні 2023 року. Проте, що його відсторонили від служби, не знав, два місяці працював у робочій групі, дізнався лише коли йому вдруге не виплатили заробітну плату. На запитання прокурора показав, що наказ про прибуття 21.03.2022 року, о 7 годині ранку, до м. Семенівка, йому не доводили. Також йому не було відомо куди будуть відбувати, ОСОБА_12 казав або у м. Чернігів, або у м. Суми. Запевняє, що не відмовлявся прибути на службу, як тільки виявилась можливість, він відразу почав добиратись до м. Чернігова, та приступив до виконання завдань. Просить виправдати його та дати можливість продовжити службу.

Відповідно до ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод, законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

За ч. 2 ст. 17 КПК України ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні кримінального правопорушення і має бути виправданим, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи поза розумним сумнівом.

При цьому, згідно з ч. 6 ст. 22 КПК України, суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків.

Відповідно до ст. 25 КПК України прокурор, слідчий зобов`язаний в межах своєї компетенції розпочати досудове розслідування в кожному випадку безпосереднього виявлення ознак кримінального правопорушення /за виключенням випадків, коли кримінальне провадження може бути розпочате лише на підставі заяви потерпілого/ або в разі надходження заяви /повідомлення/ про вчинення кримінального правопорушення, а також вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.

Крім того, саме на них законом покладається обов`язок всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом`якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень відповідно до ст. 9 КПК України.

Відповідно до ст. 91 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню, зокрема: 1) подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення); 2) винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення; 3) вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а також розмір процесуальних витрат; 4) обставини, які впливають на ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, характеризують особу обвинуваченого, обтяжують чи пом`якшують покарання, які виключають кримінальну відповідальність або є підставою закриття кримінального провадження; 5) обставини, що є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності або покарання.

За нормами ст. 92 КПК України обов`язок доказування обставин, передбачених статтею 91 цього Кодексу, покладається на сторону обвинувачення безпосередньо у судовому засіданні.

Сторона обвинувачення свій висновок щодо винуватості ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України обґрунтувала сукупністю доказів : показаннями свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_18 , ОСОБА_7 , ОСОБА_11 , ОСОБА_17 , ОСОБА_16 , висновком службового розслідування, які безпосередньо досліджені судом.

Свідок ОСОБА_6 показав, що на теперішній час працює в управлінні 105 прикордонного загону, станом на 24.02.2022 року перебував на посаді начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 », з вересня 2020 року по вересень 2023 року, у грудні 2022 року були зміни, остання посада - це комендант прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».

Станом на 24.02.2022 року до підрозділу відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » входило два відділення інспекторів прикордонної служби: « ОСОБА_14 » та « ОСОБА_19 », виконували завдання з охорони державного кордону, загальне керівництво відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_4 " в цілому здійснював він.

Сержант ОСОБА_20 , який був інструктором кінологічної групи відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 », станом на 24.02.2022 року був у відрядженні у складі зведеного загону від управління прикордонного загону, місце дислокації - «Деревини», мав виконувати накази старшого зведеного загону відділу у Деревинах.

Після того як російські війська перетнули державний кордон за двома напрямками на ділянці відповідальності, отримав наказ евакуювати персонал, матеріальні засоби, зброю до управління 105 прикордонного загону. Відділення інспекторів « ОСОБА_14 » та відділ прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » вибули до м. Чернігова. Відділення інспекторів « ОСОБА_19 », у повному складі не змогли вивести, більша частина залишились у м. Семенівці з начальником відділення ОСОБА_7 .

Йому відомо, що два військовослужбовці, : сержант ОСОБА_3 та військовослужбовець впс «Семенівка», прибули із ОСОБА_21 , у пішому порядку, у

м. Семенівку. Через начальника кінологічного відділення, ОСОБА_11 до сержанта ОСОБА_3 була доведена інформація про те, що він тимчасово підпорядковується начальнику відділення ОСОБА_7 . Особисто ОСОБА_3 наказ не видавав. Усний наказ про тимчасове підпорядкування ОСОБА_3 було доведено ОСОБА_7 безпосередньо, та доручено проінформувати особовий склад, що найближчі перші два-три дні планується їх евакуація до м. Чернігова. Була розмова про здійснення маневру або на Чернігів, або на Суми, кінцева точка все одно була м. Чернігів. Операція була спланована, визначені маршрути, транспортні засоби. ОСОБА_7 залишалось зібрати персонал, довести час та місце зустрічі, та вибути до м. Чернігова. З доповіді начальника відділення ОСОБА_7 , він оповістив весь персонал, про час і місце збору. Всі приїхали, крім сержанта ОСОБА_3 , та ще двох військовослужбовців. У с. Леонівці тоді перебував лише ОСОБА_3 , відстань між м. Семенівкою та с. Леонівка десь 25-35 кілометрів, не близько.

Відділення інспекторів « ОСОБА_19 » прибуло до м. Чернігова у 20-х числах березня. На той час зв`язку із ОСОБА_3 не було. Через декілька днів, ще в період активних бойових дій, ОСОБА_3 зумів прибути до м. Чернігова. 3 квітня 2022 року ОСОБА_3 залишився у своєму підрозділі та продовжив служити.

06.04.2022 року частину військовослужбовців повернули у м. Семенівку, в тому числі ОСОБА_3 . Під час виконання бойових завдань в складі відділу прикордонної служби питань до військовослужбовця ОСОБА_3 у нього не було, поставлені завдання виконував. Вважає, що ОСОБА_3 є надійним військовослужбовцем.

Свідок ОСОБА_18 показав, що станом на 24.02.2022 року перебував у селі Деревини, де у відрядженні був і ОСОБА_3 . Разом із ОСОБА_3 та ще двома військовослужбовцями йшли до с. Хоробичі, звідки пішли вдвох із ОСОБА_3 та дійшли до м. Городні. Потім вирішили йти далі, до м. Сновськ, звідти їх підвезли до м. Корюківки. По дорозі сказали, що м. Чернігів майже окупований і туди потрапити майже не реально. З м. Корюківки їх підвезли до м. Семенівки. Запропонував ОСОБА_3 переночувати у нього, тому що о 6 годині вже був комендантський час. На наступний день, напевно 28.02.2022 ОСОБА_3 поїхав у с. Леонівку, де проживав із сім`єю.

Весь маршрут по якому йшли, періодично зв`язувались зі своїм начальником кінологічної служби ОСОБА_11 , який на той час був у м. Чернігові. Він казав добиратись до м. Семенівка, прикомандируватись тимчасово до впс «Миколаївка», які перебували у м. Семенівка. Проте, що вони вже у м. Семенівці доповідав ОСОБА_11 та ОСОБА_7 Декілька разів у м. Семенівка збирались на збори, ті що проживали у місті приходили. ОСОБА_3 казав, що немає можливості прибути. Була така інформація, що планується евакуація до Чернігова або до Сум, про це він ОСОБА_3 повідомляв. ОСОБА_3 казав, що на Суми не поїде, поїде у м. Чернігів. Це було раніше. 20.03.2022 року, після обіду, він дізнався про евакуацію.

Йому наказали повідомити ОСОБА_3 що 21.03.2022 року, о 7 годині ранку, за автостанцією у м. Семенівка, збори для виїзду на Чернігів, так він і передав йому. У відповідь ОСОБА_3 сказав, що не прийде. ОСОБА_7 повідомляв, що дзвонив ОСОБА_3 він відмовився. У день від`їзду начальник впс «Миколаївка» ОСОБА_7 телефонував ОСОБА_3 , телефон був поза зоною. Із м. Семенівки евакуйовувались на автобусі до річки, потім переплили річку, далі знову на автобусі, прорвалися до м. Чернігова. Після цього більше із ОСОБА_3 не спілкувалися.

Свідок ОСОБА_7 показав, що на даний час проходить службу у військовій частині НОМЕР_2 , є начальником четвертої прикордонної застави другої прикордонної комендатури 105 прикордонного загону, яка дислокується у м. Семенівка. Станом на 24.02.2022 року служив на посаді начальника відділення інспекторів прикордонного загону « ІНФОРМАЦІЯ_5 ». 24.02.2022 року його підрозділ не зміг вийти до м. Чернігова з іншими підрозділами, залишився у м. Семенівка до певного розпорядження. На початку березня йому подзвонив ОСОБА_6 сказав, що там ОСОБА_18 із впс «Семенівка» і ОСОБА_3 з « ОСОБА_14 » прибули у м. Семенівку, не змогли вийти до м. Чернігова. щоб був у курсі, скинув номер телефону ОСОБА_22 , сказав, що він старший, тримати з ними контакт, у разі виїзду забрати їх із собою. З перших чисел березня до 21.03.2022 ОСОБА_18 та ОСОБА_3 були у його підпорядкуванні. Це був усний наказ про тимчасове підпорядкування. З ОСОБА_3 він ні разу не спілкувався, йому сказали що ОСОБА_18 старший, тому спілкувався із ним. Він зателефонував ОСОБА_18 , повідомив що надійшла вказівка від ОСОБА_6 щоб він та ОСОБА_3 були на зв`язку, були готові по команді виходу на Чернігів. Неодноразово телефонував ОСОБА_18 дізнавався чи все у них у порядку. 19.03.2022 року проводилися попередні збори, так як вже почала з`являтися інформація, що вони будуть вибувати, але ще не було відомо куди, були чутки що на Чернігів, або на Суми, або взагалі на Київ. На цих зборах він сказав щоб готувалися, зібрали речі, що на днях будуть вибувати. 20.03.2022 року зібрав збори старших, де був присутній ОСОБА_18 , довів йому що 21.03.2022 року, о 7 годині, виїжджають на Чернігів. На зборах булл від 25 до 30 чоловік, виїжджати на Чернігів мали 38 чоловік. Хто не був на зборах у телефонному режимі доводив його заступник, він довів ОСОБА_18 щоб повідомив ОСОБА_3 . Особисто ОСОБА_3 про місце зборів не доводив, його контактів не мав. 21.03.2022 року зібралися у визначеному місці, у визначений час, не прибули два військовослужбовці, у тому числі ОСОБА_3 . Він запитав у ОСОБА_18 чи доповів ОСОБА_3 куди прибути, він сказав що повідомив. Доручив ОСОБА_18 зателефонувати ОСОБА_3 та другому військовослужбовцю, обидва були поза зоною. Чекали 15-20 хвилин і поїхали, тому що було скупчення військовослужбовців, не хотів наражати всіх на небезпеку. Для евакуації був автобус і маршрутка. Приїхавши у м. Чернігів, його безпосередній керівник, підполковник ОСОБА_6 запитав хто не прибув, він доповів. На запитання відповів, що наказу, щоб всі військовослужбовці були у м. Семенівці не було, був наказ розосередитися. Більшість військовослужбовців перебували в селах. Всюди було небезпечно, не знали звідки небезпеку чекати. Був наказ всім вийти на Чернігів, інших варіантів не було. ОСОБА_3 повинен був виконати наказ, він повинен був знайти можливість приїхати, знайти транспорт.

Свідок ОСОБА_23 показав, що він працює у 105 прикордонному загоні Державної прикордонної служби, комендатура швидкого реагування на посаді офіцера протиповітряного ППО та підтримання артилерії. Станом на 24.02.2022 року перебував на посаді помічника коменданта начальника кінологічного забезпечення відділу, місце служби - відділ прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».

Під час повномасштабного вторгнення військовослужбовці ОСОБА_18 та ОСОБА_3 , перебували на посиленні у зведеному загоні у с. Деревини. До відрядження ОСОБА_3 проходив службу у впс «Леонівка», ОСОБА_18 безпосередньо у ОСОБА_24 . Йому відомо, що 24.02.2022 року, коли із ОСОБА_21 , виходили військовослужбовці, ОСОБА_18 , ОСОБА_3 та ще кілька військовослужбовців не підібрали на автомобілі, вони у пішому порядку висувалися до місця постійної дислокації в сторону впс «Семенівка», так як Чернігів був у кільці, рухались до підрозділу у м. Семенівку, де ще знаходилися військовослужбовці, які не встигли вийти. По дорозі до м. Семенівки вони періодично передзвонювались. Він казав, щоб залишили ОСОБА_25 у людей, а самі добирались. Було небезпечно рухатись двом військовослужбовцям із зброєю, де скупчення російських танків. Із с. Деревини до м. Семенівки до 140 км, вони добралися днів через три. Завдання було зберегти себе, прибути до інших військовослужбовців і в їх складі виконувати обов`язки. Вони зберегли і собак, і майно, і своє життя.

Після того, як ОСОБА_18 доповів, що прибули у м. Семенівку, він доповів ОСОБА_6 та заступнику, що військовослужбовці на місці. У день, коли військовослужбовці з м. Семенівки прибули до ОСОБА_26 , зустрів ОСОБА_27 , запитав де ОСОБА_28 , він повідомив що з ними не виїжджав. Він намагався подзвонити ОСОБА_3 було повідомлення що поза зоною. Відстань від с. ОСОБА_14 до кордону з Росією від 500 метрів, зв`язку могло і не бути. У березні 2022 року на тій території ( ОСОБА_14 , ОСОБА_24 ) було дуже небезпечно, так як більше 200 танків йшли тією стороною. У такий час самостійно добратися до м. Чернігова було дуже тяжко, лісами, полями.

Працював із ОСОБА_29 мабуть років п`ять. Може охарактеризувати його з позитивної сторони, доброзичливий, виконує накази, дивився за службовими собаками, на рахунок служби молодець.

Свідок ОСОБА_17 показав, що він працював начальником відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 », де служив ОСОБА_3 . Станом на 24.02.2022 року ОСОБА_3 був у відрядженні у складі зведеного загону від управління прикордонного загну до впс «Деревини», до цього була телеграма про відрядження. На той час, він із військовослужбовцями вже були у Чернігові, взяли те майно що встигли, деяке майно забрали росіяни. Йому було відомо, що ОСОБА_3 добрався до м. Семенівки. Він був підпорядкований ОСОБА_7 , який був начальником впс «Миколаївка» та перебував у м. Семенівка. До м. Чернігова ОСОБА_3 прибув самостійно, вони його зустрічали. Те що він добрався у пішому порядку, дізнався від його товариша ОСОБА_30 . Скільки по часу він йшов не відомо, точно довго.

Свідок ОСОБА_16 показав, що проходить службу в 105 прикордонному загоні. 24.02.2022 року коли почалось вторгнення він особисто був на відділенні « ОСОБА_14 », потім всім підрозділом вийшли на Чернігів. ОСОБА_3 у цей час перебував у впс «Деревини`у складі зведеного загону. З ним він проходив службу з 2019 року. Із с. Деревин напрямків безліч, але безпечного напрямку на той час не було, вторгнення було з усіх напрямків. На його думку найкраще було піти на Чернігів. На Миколаївку ОСОБА_31 не міг піти, там вже були росіяни, с. Миколаївка та м. Семенівка вже були в окупації. Кругом с. ОСОБА_14 все було окуповано. ОСОБА_3 повернувся до с.Леонівки, де служив та проживала його сім`я. Звідти він повинен був взаємодіяти з військовослужбовцями впс «Миколаївка», які вийшли із с. Миколаївки до м. Семенівки, де могли сховатись у місті. Начальником відділення інспекторів прикордонної служби «Миколаївка» був капітан ОСОБА_7 . Від с.Леонівки до м. Семенівки приблизно 25-30 кілометрів. Від ОСОБА_24 до Чернігова 160 кілометрів. Не знає, чи були у ОСОБА_3 поважні причини не з`явитись на місце служби. Особисто з ОСОБА_32 по телефону не спілкувався.

Крім показів свідків, свій висновок щодо винуватості ОСОБА_3 сторона обвинувачення обґрунтувала письмовими документами а саме :

- висновком службового розслідування щодо об`єктивного з`ясування причин та обставин фактів, викладених в листі Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Києві від 22.01.2022 року № 11-06-173/23чг щодо військовослужбовця ОСОБА_3 , затвердженого 11.02.2023 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_33 , відповідно до якого, комісією зроблено висновок, що у зв`язку з тим, що в діях штаб-сержанта ОСОБА_3 вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України матеріали службового розслідування направити до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Києві ; видати наказ по ІНФОРМАЦІЯ_8 « Про результати службового розслідування» (а.с.129-140)

Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_34 « Про результати службового розслідування» від 16.02.2023 року, у зв`язку з тим, що в діях штаб-сержанта ОСОБА_3 вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, матеріали службового розслідування направити до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Києві (а.с.127,128)

Крім того, судом безпосередньо досліджені, відкриті сторонами, відповідно до ст. 290 КПК України матеріали, отримані до та під час судового розгляду.

Відповідно до витягу з ЄРДР від 12.05.2022 року, відомості про вчинення кримінального правопорушення внесені на підставі матеріалів правоохоронних та контролюючих державних органів про виявлення фактів вчинення чи підготовки до вчинення кримінальних правопорушень 12.05.2022 року за ч.5 ст. 407 КК України, обставинами, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення зазначено, що 24.02.2022 року військовослужбовець відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » НОМЕР_1 прикордонного загону ( в/ч НОМЕР_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_9 штаб-сержант ОСОБА_3 в умовах воєнного стану не з`явився вчасно без поважних причин до місця служби (а.с.98).

Згідно з повідомленням про початок досудового розслідування від 12.05.2022 року, з наявних матеріалів вбачається , що 24.02.22 року військовослужбовець відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » НОМЕР_1 прикордонного загону (в/ч НОМЕР_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_9 штаб-сержант ОСОБА_3 в умовах воєнного стану не з`явився вчасно без поважних причин до місця служби (а.с. 101)

Згідно з повідомленням начальника відділу внутрішньої та власної безпеки по НОМЕР_1 прикордонному загону ІНФОРМАЦІЯ_10 » Державної прикордонної служби, ОСОБА_35 про виявлення ознак кримінального правопорушення від 10.05.2022 року, відділом виявлено ознаки вчинення кримінального правопорушення в умовах воєнного стану з боку військовослужбовця ОСОБА_3 . У повідомленні зазначені такі відомості.

За наявними даними, 24.02.2022 після початку військової агресії Російської Федерації проти України штаб-сержант ОСОБА_3 перебував у відрядженні на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_7 ». 04.03.2022 ОСОБА_3 самостійно прибув до с. Леонівка, Новгород-Сіверського району, та перебував за місцем постійного проживання.

21.03.2022 штаб-сержанту ОСОБА_3 було доведено наказ начальника впс «Семенівка» щодо прибуття до місця тимчасової дислокації НОМЕР_1 прикордонного загону в м. Чернігів, поряд з цим останній для вибуття з визначеного місця 23.03.2022 не прибув. 24.03.2022 ОСОБА_3 було доведено наказ начальника впс « ІНФОРМАЦІЯ_4 » щодо вибуття до 4 прикордонного загону (м. Суми) разом з іншими військовослужбовцями загону, які не можуть прибути до місця дислокації НОМЕР_1 прикордонного загону у м. Чернігів. Поряд з цим останній відмовився його виконувати (а.с. 108,109).

Відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_11 від 02.09.2021 року, штаб-сержанта ОСОБА_3 призначено інспектором прикордонної служби 2 категорії інструктором кінологічної групи відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (тип ІНФОРМАЦІЯ_13 категорії інструктора кінологічної групи відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип В) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » І категорії (тип Б) ( а.с.119).

Відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_11 від 24.05.2022 року, штаб-сержанту ОСОБА_3 , інспектору прикордонної служби 2 категорії інструктору кінологічної групи відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (тип В) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип Б) призупинено військову службу за контрактом, виплату всіх видів забезпечення та вважати таким, що не виконує (не несе) обов`язки військової служби з 12.05.2022 року (а.с. 121).

Відповідно до відповіді ІНФОРМАЦІЯ_2 від 05.05.2023 року, отриманого на запит адвоката, станом на 24.02.2023 штаб-сержант ОСОБА_3 перебував на посаді інспектора прикордонної служби 2 категорії - інструктора відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип В) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип В) НОМЕР_1 прикордонного загону імені князя ОСОБА_36 та виконував завдання в складі зведеного загону на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби «Деревини» (тип Б) НОМЕР_1 прикордонного загону імені князя ОСОБА_36 . Копії підтверджуючих документів надати можливості немає з причини того, що справи діловодства та служб були знищені у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України на території України.

Відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип В) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип В) НОМЕР_1 прикордонного загону імені князя ОСОБА_36 тимчасово розміщувалось в м.Чернігів, починаючи з 24.02.2022 року.

Станом на 24.02.2022 відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (тип А) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип В) НОМЕР_1 прикордонного загону імені князя ОСОБА_36 розміщувалось в АДРЕСА_3 . 21.03.2022 усним наказом начальника 105 прикордонного загону імені князя ОСОБА_36 було прийнято рішення про тимчасове переміщення персоналу вказаного підрозділу до м. Чернігів.

Інформація про місця розміщення підрозділів охорони державного кордону НОМЕР_1 прикордонного загону імені князя ОСОБА_36 міститься в наказах та бойових розпорядженнях (наказах), які мають гриф з обмеженим доступом. У зв`язку з вище вказаним надати відомості щодо уточнених адрес розміщення підрозділів охорони державного кордону немає можливості (а.с.173,174).

Відповідно до відповіді ІНФОРМАЦІЯ_2 від 05.05.2023 року, отриманого на запит адвоката,відповідно до підпункту 1 пункту 89 Розділу IV Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України затвердженого Указом Президента України від 29.12.2009, особи рядового складу, сержантського і старшинського складу на посади в органах Державної прикордонної служби України призначаються наказом начальника органу охорони кордону в якому проходить службу військовослужбовець.

Враховуючи викладене, керівники структурних підрозділів органів охорони державного кордону в системі Держприкордонслужби України не уповноважені видавати накази про переведення підлеглого особового складу, а отже наказ про переміщення штаб-сержанта ОСОБА_3 28.02.2022 до відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_5 » рішенням начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » в розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_8 прикордонного загону відсутній ( а.с.177)

Відповідно до відповіді ІНФОРМАЦІЯ_2 від 05.05.2023 року, отриманого на запит адвоката, 24 лютого 2022 року в.о. начальника 105 прикордонного загону імені князя ОСОБА_36 було віддано усний наказ особовому складу зведеного загону, які виконували завдання на ділянці відповідальності відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_7 » НОМЕР_1 прикордонного загону імені князя ОСОБА_36 , щодо формування групи (бойових елементів) з груповою зброєю для знищення техніки противника, подальшого маневрування та здійснення заходів з виводу сил та засобів з під удару противника, з подальшим відходом до м. Чернігова для прийняття участі в обороні міста (а.с.180).

Відповідно до відповіді ІНФОРМАЦІЯ_2 від 05.05.2023 року, отриманого на запит адвоката, штаб-сержанту ОСОБА_3 за період виконання обов`язків за посадою у відділенні інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » у 2021 році було оголошено «подяку» усно.

Разом з тим, надати копію службової картки не є можливим у зв`язку з її фактичним знищенням під час повномасштабної агресії російської федерації проти України з метою недопущення заволодіння персональними даними військовослужбовця ворогом ( а.с.181)

Відповідно до відповіді Чернігівської обласної військової адміністрації від 21.09.2023 року, отриманої на запит адвоката, розпорядженням начальника Чернігівської обласної військової адміністрації від 24.02.2022 року № 84 «Про запровадження комендантської години» на території Чернігівської області з 24.02.2022 року було запроваджено комендантську годину з 21:00 до 06:00. Розпорядженням начальника Чернігівської обласної військової адміністрації від 27.02.2022 року № 89 «Про запровадження комендантської години» на території Чернігівської області з 27.02.2022 року було запроваджено комендантську годину з 18:00 до 05:00. Розпорядженням начальника Чернігівської обласної військової адміністрації від 02.03.2022 року № 95 «Про запровадження комендантської години» на території Чернігівської області з 02.03.2022 року було запроваджено комендантську годину з 18:00 до 06:00. Розпорядженням начальника Чернігівської обласної військової адміністрації від 20.03.2022 року № 112 «Про запровадження комендантської години» на території Чернігівської області з 21.03.2022 року було запроваджено комендантську годину з 20:00 до 06:00. Це розпорядження діяло станом на 03.04.2022 року включно (а.с.210).

Відповідно до відповіді Чернігівської обласної військової адміністрації від 21.09.2023 року, отриманої на запит адвоката, відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року № 309 «Про затвердження переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» вся територія Новгород-Сіверського району Чернігівської області, в період з 24.02.2022 року до 03.04.2022 року включена до переліку тимчасово окупованої Російською Федерацією території України (а.с. 213-222)

Сторона захисту вважає, що у діях ОСОБА_3 відсутній склад кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, а саме відсутня об`єктивна сторона злочину.

Проаналізувавши та оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв`язку, перевіривши та оцінивши усі доводи учасників судового провадження, суд дійшов висновку про відсутність в діях ОСОБА_3 складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України.

Відповідно до ч. 5 ст. 407 КК України (в редакції Закону № 2617-VIII від 22.11.2018) кримінальна відповідальність наступає за самовільне залишення військової частини або місця служби, а також нез`явлення вчасно на службу без поважних причин, вчинені в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці, вчинене особами, зазначеними в частинах першій або другій цієї статті.

Відповідно до ч. 2 ст. 407 КК України, кримінальна відповідальність наступає за самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем (крім строкової служби), а також нез`явлення його вчасно на службу без поважних причин тривалістю понад десять діб, але не більше місяця, або хоч і менше десяти діб, але більше трьох діб, вчинені повторно протягом року.

Нез`явлення вчасно на службу полягає в тому, що залишивши військову частину або місце служби на законній підставі та маючи об`єктивні можливості для повернення в установлений час, військовослужбовець своєчасно в частину не з`являється і перебуває поза її розташуванням понад установлений строк. У цьому випадку ухилення від несення обов`язків військової служби здійснюється шляхом бездіяльності.

Поважними причинами нез`явлення в строк на службу слід вважати такі об`єктивні фактори, що перешкоджають військовослужбовцю своєчасно з`явитися в частину (стихійне лихо, затримання органами влади, перерва в русі транспорту тощо). Питання про наявність поважних причин нез`явлення вирішується в кожному конкретному випадку виходячи із обставин справи.

Тобто, нез`явлення вчасно на службу полягає в тому, що військовослужбовець у законному порядку залишив розташування частини або місце служби та не повертається в зазначений час для подальшого несення військової служби, а саме: не повертається із звільнення з частини, відрядження, відпуски або з лікування без поважних причин до частини або на службу в установлений строк, а початком нез`явлення вчасно без поважних причин на службу для всіх категорій військовослужбовців вважається закінчення встановленої тривалості правомірного перебування поза службою.

Органом досудового розслідування не доведено, що ОСОБА_3 не з`явився вчасно на службу без поважних причин.

Допитані у судовому засіданні свідки підтвердили, що ОСОБА_3 після того, як військовослужбовці із зведеного загону, місцем дислокації якого були «Деревини», на автомобілях вибули до м. Чернігова, залишивши ОСОБА_3 та ще кілька військовослужбовців, не отримавши наказу щодо подальших дій, разом із ОСОБА_18 пішки добирались до місць постійної дислокації, ОСОБА_18 до м. Семенівка, ОСОБА_3 до с. Леонівки, де проживали.

Також, свідки підтвердили, що у період часу з 21.03.2022 року до 02.04.2022 року у населених пунктах , де перебували військовослужбовці та по маршруту з АДРЕСА_5 була складна ситуація, територія була окупована російськими військами.

Дані обставини підтверджуються листом Чернігівської обласної військової адміністрації від 21.09.2023 року, що вся територія Новгород-Сіверського району Чернігівської області, у період з 24.02.2022 року до 03.04.2022 року включена до переліку тимчасово окупованої Російською Федерацією території України.

Свідки ОСОБА_6 та ОСОБА_7 показали, що особисто з ОСОБА_3 не спілкувались, ОСОБА_6 довів інформацію до ОСОБА_7 про те, що ОСОБА_3 та ОСОБА_18 тимчасово підпорядковується йому. ОСОБА_7 доручив ОСОБА_18 повідомити ОСОБА_3 про дату, час та місце виїзду із м. Семенівки.

Надані суду докази, відповідно до вимог ст. 94 КПК України, оцінюються з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Оскільки, в діях ОСОБА_3 відсутній склад кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, тому він підлягає виправданню.

Під час судового розгляду стороною обвинувачення не були спростовані протиріччя щодо: місця несення військової служби ОСОБА_3 , дати доведення військовослужбовцю наказу про виїзд з м. Семенівки, дати виїзду з м. Семенівки.

Так, відповідно до витягу з ЄРДР від 12.05.2022 року, відомості про вчинення кримінального правопорушення внесені на підставі матеріалів правоохоронних та контролюючих державних органів про виявлення фактів вчинення чи підготовки до вчинення кримінальних правопорушень 12.05.2022 року за ч.5 ст. 407 КК України, обставинами, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення зазначено, що 24.02.2022 року військовослужбовець відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » НОМЕР_1 прикордонного загону ( в/ч НОМЕР_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_9 штаб-сержант ОСОБА_3 в умовах воєнного стану не з`явився вчасно без поважних причин до місця служби.

Згідно з повідомленням про початок досудового розслідування від 12.05.2022 року, з наявних матеріалів вбачається, що 24.02.22 року військовослужбовець відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » НОМЕР_1 прикордонного загону ( в/ч НОМЕР_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_9 штаб-сержант ОСОБА_3 в умовах воєнного стану не з`явився вчасно без поважних причин до місця служби.

Однак, стороною обвинувачення не надано зазначені вище матеріали, на підставі яких в ЄРДР внесені відповідні відомості.

Згідно з повідомленням начальника відділу внутрішньої та власної безпеки по НОМЕР_1 прикордонному загону ІНФОРМАЦІЯ_10 » Державної прикордонної служби, ОСОБА_35 про виявлення ознак кримінального правопорушення від 10.05.2022 року, яке направлено в порядку ч.4 ст. 214 КПК України до ТУ ДБР, розташоване у м. Києві, в якому зазначено, що штаб-сержанту ОСОБА_3 21.03.2022 було доведено наказ начальника впс «Семенівка» щодо прибуття до місця тимчасової дислокації НОМЕР_1 прикордонного загону в м. Чернігів, поряд з цим останній для вибуття з визначеного місця 23.03.2022 не прибув. 24.03.2022 ОСОБА_3 було доведено наказ начальника впс «Семенівка» щодо вибуття до 4 прикордонного загону (м. Суми) разом з іншими військовослужбовцями загону, які не можуть прибути до місця дислокації НОМЕР_1 прикордонного загону у м. Чернігів. Поряд з цим останній відмовився його виконувати.

З даного повідомлення, ОСОБА_3 доведено наказ начальника впс «Семенівка» 21.03.2022 року про вибуття з визначеного місця 23.03.2022 року, і він не прибув. 24.03.2022 року йому доведено наказ цього ж начальника щодо вибуття до прикордонного загону (м. Суми) , який відмовився його виконувати.

ОСОБА_3 обвинувачується в тому, що він не з`явився вчасно без поважних причин на службу до місця служби, визначеного на ділянці місцевості, що знаходиться поблизу будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , не виконував обов`язки військової служби з 07.00 год. 21.03.2022 до 02.04.2022.

Крім того, стороною обвинувачення не доведено, що ОСОБА_3 без поважних причин не з`явився до АДРЕСА_3 , у вказаний в обвинувальному акті період. ОСОБА_3 з місця постійної дислокації с. Леонівка, у період окупації території, активних бойових дій на території Чернігівської області, самостійно прибув до м. Чернігова, та на протязі двох місяців продовжував службу, що підтвердили допитані безпосередньо судом свідки.

Повідомлення ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, вручено 11.04.2023 року, з 14 год до 14 год 05 хв.

Із реєстру матеріалів досудового розслідування, 11.04.2023 року ОСОБА_3 вручена пам`ятка про права та обов`язки; роз`яснено право на захист; з 14 год 15 хв до 14 год 50 хв проведено допит, до цього він двічі давав пояснення з вказаних обставин; повідомлено про завершення досудового розслідування; з 15 год до 15 год 20 хв ознайомлено з матеріалами досудового розслідування та вручений обвинувальний акт, процесуальні документи прокурором до матеріалів справи не долучені,

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що в даному кримінальному провадженні мало місце порушення права обвинуваченого на захист.

Відповідно до положень ст. 62 Конституції України, ст. 17 КПК України, в основу вироку можуть бути покладені тільки достовірні докази, досліджені в судовому засіданні. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних не законним шляхом, а також припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності обвинувачення, якщо їх не можливо усунути, повинні тлумачитись на користь обвинуваченого. Коли зібрані по справі докази не підтверджують обвинувачення і всі можливості збирання додаткових доказів вичерпані, суд зобов`язаний ухвалити виправдувальний вирок.

Згідно з положеннями ч.1 ст. 373 КПК України, виправдувальний вирок ухвалюється у разі, якщо не доведено, що: 1) вчинено кримінальне правопорушення, в якому обвинувачується особа; 2) кримінальне правопорушення вчинене обвинуваченим; 3) в діянні обвинуваченого є склад кримінального правопорушення.

З урахуванням викладеного раніше, в ході судового розгляду, за наслідками всебічного, повного й неупередженого дослідження всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ наданий сторонами обвинувачення та захисту з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку, суд дійшов висновку , що висунуте ОСОБА_3 обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України не знайшло свого підтвердження, оскільки достатніх та допустимих доказів на доведення участі у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, стороною обвинувачення не надано, судом не виявлено.

У зв`язку з цим суд вважає за необхідне, в силу презумпції невинуватості закріпленої у ст.62 Конституції України, виправдати обвинуваченого на підставі п.2 ч. 1 ст. 373 КПК України, оскільки у судовому засіданні не було доведене, що в діянні ОСОБА_3 є склад кримінального правопорушення, в якому він обвинувачується.

Керуючись статтями 50, 65- 67, 407 КК України, статтями 2, 94, 368-371, 373-376, 395 КПК України, суд

Ухвалив:

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати невинуватим у пред`явленому обвинуваченні у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, та виправдати у зв`язку з недоведеністю, що в його діянні є склад кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України.

Вирок може бути оскаржений до Чернігівського апеляційного суду, шляхом подання апеляційної скарги через Новозаводський районний суд міста Чернігова, протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.

Копія повного тексту вироку вручається учасникам судового провадження в день його проголошення.

Суддя ОСОБА_1

Суд Новозаводський районний суд м.Чернігова
Дата ухвалення рішення 01.04.2024
Оприлюднено 05.04.2024
Номер документу 118100940
Судочинство Кримінальне
Категорія Злочини проти встановленого порядку несення військової служби (військові злочини) Самовільне залишення військової частини або місця служби